Lumekoristus katustelt
Lumekoristus katuselt on protsess, mille käigus eemaldatakse kogunenud lumi hoone katuse pinnalt. Seda tehakse selleks, et lume raskus ei põhjustaks konstruktsioonikahjustusi või kokkuvarisemist.
Katusele kogunev liigne lumi võib kaalukoormust katusele oluliselt suurendada. See lisaraskus võib potentsiaalselt põhjustada konstruktsioonikahjustusi või isegi katuse kokkuvarisemist. Lume koristamine katuselt vähendab katuse varisemise ohtu, kaitstes nii hoonet kui ka selle elanikke.
Milleks on vajalik lumekoristus katuselt
-
Katusele kogunev lumi võib sulada ja uuesti külmuda, moodustades jäätammid. Lisaks ka ohtlikud jääpurikad, mis on ohuks kergliiklus teel kõndivatele jalakäijatele. Jäätammid katusel võivad takistada normaalset vee äravoolu katuselt, põhjustades veelekkeid, võimalikke katuse, seinte ja isolatsiooni kahjustusi. Lume õigeaegne eemaldamine aitab vältida jäätammide teket katusel.
-
Vihmaveerennidesse ja vihmaveetorudesse võib koguneda lumi, mis takistab vee äravoolu. Kui seda ei puhastata võib see kinnijäänud vesi külmuda, mis võib kahjustada vihmaveetorusid ning neid ümbritsevaid ehitusmaterjale. Lumekoristus katuselt tagab vee äravoolamise läbi rennide, vältides võimalikke kahjustusi
-
Kui lumi sulab siis muutub see veeks. Null temperatuuri juures, mida esineb meie kliimas palju, toimub jäätumine ja sulamine. Kui vesi satub katuse materjali pragude vahele siis jäätumisel vesi paisub ning selle tagajärjel tekivad suuremad kahjustused katuse materjalile. Kui katus pole korralikult koristatud lumest võib sulanud lumi imbuda läbi pragude ning põhjustada veekahjustusi hoones sees, näiteks: lagedele, seintele ja elektrisüsteemidele. Lumekoristus aitab vältida võimalikke veekahjustusi.
-
Oluline on arvestada, et lumekoristus katuselt võib olla ohtlik ja seda peaksid tegema koolitatud spetsialistid. Ohutus peaks alati olema prioriteet ning selleks tuleks ette võtta ettevaatusabinõud, et vältida katuselt kukkumist või kahju tekitamist katusematerjalile.
-
Lume koristamine katuselt on oluline selleks, et säilitada hoone struktuurne terviklikkus, vältida veekahjustusi ning tagada elanike turvalisus.